Splošni nabavni pogoji urejajo poslovne odnose med podjetjem DepoLink, kontejnerska logistika, d.o.o., Šmarska cesta 7C, 6000 Koper – Capodistria (v nadaljevanju kupec) in njenimi dobavitelji. Splošni nabavni pogoji se nanašajo na vsa pravno-obligacijska razmerja med kupcem in dobaviteljem za dobavo blaga in izvedbo storitev, razen, če se kupec in dobavitelj (v nadaljevanju tudi: pogodbeni stranki) za posamezni primer ne dogovorita drugače. V dvomu se za posebni dogovor med pogodbenima strankama štejejo samo dogovori, ki so sklenjeni v pisni obliki. Ti nabavni pogoji prevladujejo nad prodajnimi pogoji dobavitelja oziroma jih izključujejo, razen v primeru, ko je med pogodbenima strankama pisno dogovorjeno drugače.
Splošni nabavni pogoji predstavljajo sestavni del vsakega naročila ali pogodbe.
Povpraševanje kupca je poziv potencialnim dobaviteljem k oddaji ponudbe po pogojih, ki jih kupec navede v povpraševanju. Povpraševanje kupca je neobvezujoče.
Ponudba dobavitelja je obvezujoča in mora biti posredovana kupcu v pisni obliki ter se mora nanašati na povpraševanje kupca. Dobavitelj z oddajo ponudbe zagotavlja, da so vsi dani podatki pravilni ter, da so izpolnjeni vsi pogoji za pravilno dobavo oz. izvedbo storitve.
Kupec lahko svoje povpraševanje spremeni ali dopolni, v tem primeru mora tudi potencialni dobavitelj svojo ponudbo ustrezno spremeniti ali dopolniti.
Kupec je dolžan vsako naročilo jasno in nedvoumno definirati z vsemi potrebnimi podatki (npr. kvaliteti, količini, roku dobave blaga oziroma storitve, terminskem planu, označevanju ter posebnih pogojih pravnega posla).
Kupec je dobavitelju dolžan pravočasno zagotoviti ustrezno tehnično dokumentacijo, v kolikor je to potrebno za izvedbo naročenih storitev ali dobavo določenega blaga. Morebitno zavrnitev naročila ali delno zavrnitev naročila je dolžan dobavitelj kupcu z utemeljitvijo posredovati v pisni obliki najkasneje v treh (3) delovnih dneh po prejemu naročila.
Ponudba se s strani kupca šteje za sprejeto, ko kupec v pisni obliki izda dobavitelju naročilnico, ki se navezuje na dano ponudbo. Dobavitelj kupcu potrdi naročilo v pisni obliki in mu sporoči možen datum dobave.
V kolikor se potrditev naročila razlikuje od samega naročila, mora dobavitelj to jasno navesti v potrditvi. Spremembe mora kupec dobavitelju odobriti, v nasprotnem primeru odstopi od naročila.
Za pravne posle se z izbranim dobaviteljem sklene pogodba v pisni obliki. Pogodba v pisni obliki se lahko sklene tudi za nabave manjše vrednosti, v kolikor kupec presodi, da sklenitev nabavnega posla brez pogodbe ne zagotavlja primernega obvladovanja nabavnih tveganj. Kupec izda naročilnico tudi za pogodbeno dogovorjene nabave blaga in storitev razen, če ni to drugače dogovorjeno.
Kraj dobave je znotraj območja DepoLink, kontejnerska logistika, d.o.o., Šmarska cesta 7C, 6000 Koper – Capodistria, če ni dogovorjeno drugače.
Dobavitelj mora blago ali storitev dobaviti v skladu z naročilom oz. sklenjeno pisno pogodbo. Vsako dobavo blaga ali storitve kupec potrdi s podpisom na dobavnici ali delovnem nalogu, ki ga je dobavitelj dolžan priložiti zraven vsake pošiljke.
Dobavni rok stranki dogovorita v naročilu ali pogodbi. Če se stranki ne dogovorita drugače, se za začetek roka dobave blaga/izvedbe storitve šteje datum izdaje naročila dobavitelju.
Šteje se, da je pošiljka prispela pravočasno, če v roku prispe na namembni kraj, ki ga je določil kupec. Za dobavo opreme, ki vključuje tudi montažo in izvedbe storitve, pa se šteje, da je opravljena pravočasno, če jo je kupec prevzel ob dogovorjenem datumu. Kupec si pridržuje pravico spremeniti terminski plan, o čemer mora dobavitelja blaga obvestiti takoj.
Dobavitelj se zavezuje, da bo kupca pisno in pravočasno obveščal o vseh okoliščinah, ki bi lahko vplivale oz. vplivajo na pravilno in pravočasno izpolnitev njegovih obveznosti iz pravnega posla.
V primeru, da bo prišlo do zamude pri dobavi, mora dobavitelj o tem pisno obvestiti kupca in se z njim dogovoriti o nadaljnjem postopanju glede dobave. Rok za dobavo bo podaljšan v tem primeru le, če kupec takšno podaljšanje pisno sprejme.
Če se dobavitelj ne drži pogodbenih rokov in niti po prejemu pisnega opozorila ne nadaljuje z dobavo, lahko kupec vztraja pri izpolnitvi pogodbe in obenem zahteva od dobavitelja povračilo dejansko in posredno nastale škode ali pa v celoti ali deloma odstopi od pogodbe in zahteva povrnitev dejansko in posredno nastale mu škode. Dobavitelj je dolžan v primeru, da odstopi od pogodbe pred ali med izvedbo naročenih storitev oziroma dobave blaga, plačati kupcu razliko v ceni, nastalo po pridobitvi novega dobavitelja, kakor tudi vso nastalo škodo in izgubljeni dobiček.
Če dobavitelj naročenega blaga (storitve) ni dobavil (opravil) v dogovorjenem pogodbenem roku in je zaradi tega kupec utrpel škodo, ki je višja od pogodbene kazni, bo dobavitelju zaračunal razliko med pogodbeno kaznijo in dejansko nastalo škodo.
Embalaža mora biti ustrezna vrsti in načinu transporta, da se med transportom blago ne more poškodovati ali zmanjšati njegova funkcionalna vrednost. Za poškodbe ali izgube blaga zaradi pomanjkljive ali neustrezne embalaže je odgovoren dobavitelj.
Na vsaki embalažni enoti morajo biti navedeni ustrezni podatki iz naročila. K vsaki pošiljki mora biti priložena dobavnica in drugi dokumenti v skladu z naročilom (tehnična navodila, certifikati kakovosti, a-testi itd.).
Dobavitelj na svoje stroške odstrani vso embalažo in ekološko sporne odpadke, ki so bodisi posledica uporabe nevarne snovi ali ekološko sporne embalaže. V kolikor tega ne stori, je kupec upravičen do povrnitve dejanskih stroškov odvoza ali uničenja embalaže.
Kupec mora vso vračljivo embalažo vrniti dobavitelju, v nasprotnem jo je dobavitelj upravičen kupcu zaračunati.
Račun mora biti poslan na naslov, naveden v naročilu oz. pogodbi in mora vsebovati podatke, ki jih določa naročilo, pogodba in zakon. Dobavitelj mora na vseh računih navesti številko naročilnice oz. pogodbe.
Kupec si pridržuje pravico do zavrnitve računa, ki ni izdelana v skladu z zgoraj navedenimi podatki.
Če ni drugače dogovorjeno, se plačilo izvrši v roku 30 dni od datuma dobave ali opravljene storitve. Kupec lahko zadrži plačilo do odprave pomanjkljivosti.
Račun se ne plača, če blago ali storitev nista bila pisno naročena ali pogodbeno dogovorjena in dokazno prevzeta s strani kupca.
Brez predhodnega pisnega soglasja kupca dobavitelj ne sme svojih bodisi bodočih, bodisi obstoječih terjatev do kupca odstopiti, zastaviti, prodati ali z njimi kako drugače razpolagati.
Vrste oziroma načini zavarovanja:
Kupec pregleda blago ob prejemu na običajen način. Za običajen način se šteje kontrola količine prejetega blaga, ustreznost glede na specifikacijo in ugotovitev nepoškodovanosti embalaže in blaga. Če se ob dobavi blaga ali storitve ugotovi, da ni v skladu z naročilom oz. sklenjeno pogodbo, kupec pošlje dobavitelju reklamacijo v pisni obliki v roku 8 dni od prejema blaga oz. opravljene storitve in določi dobavitelju dodatni primeren rok za realizacijo obveznosti v skladu z naročilom oz. sklenjeno pogodbo. Dodatni primeren rok je največ 10 dni, lahko pa se tudi skrajša glede na okoliščine primera. Kupec ne določi dodatnega primernega roka, če je več kot očitno, da dobavitelj ni sposoben izvesti dobave (npr. uvedba insolventnega postopka nad dobaviteljem, zaustavitev proizvodnje dobavitelja, ipd.).
Če ni s pravnim poslom določeno drugače, dobavitelja obvezujejo zakonsko določeni garancijski roki oziroma daljši garancijski roki, ki jih daje dobavitelj.
Dobavitelj je dolžan na svoje stroške odpraviti vse napake, ki se pokažejo v času garancijske dobe. V primeru napak v garancijski dobi kupec izdela reklamacijski zapisnik o napakah in ga predloži dobavitelju. Dobavitelj je dolžan na prvi poziv kupca pristopiti k odpravi napak in jih je dolžan odpraviti v primernem roku, ki ga določi kupec.
Garancijski rok začne teči, ko kupec sprejme popolno dobavo blaga ali izvedeno storitev, ki je v celoti v skladu z veljavnimi pogodbenimi obveznostmi oz. naročilom. Če so dobave/storitve le delno izvedene in jih kupec že prične uporabljati, garancijski rok še ne začne teči. Napake, ki se odkrijejo tekom garancijskega roka, je dobavitelj dolžan odpraviti na lastne stroške v dogovoru s kupcem in brez stroškov za kupca. Garancijski rok za dobavo ali servisiranje dela, ki je bil zamenjan ali popravljen, začne teči ponovno po odpravi napake.
Dobavitelj je odgovoren za vse poškodbe, ki jih povzročijo napake in sanacija dobavljenega blaga/opravljenih storitev. Odgovornost brez omejitev vključuje denarne kazni, ki jih naložijo javni organi, in terjatve tretjih oseb zoper kupca.
Vsota, ki jo kupec plača dobavitelju, vključuje polno plačilo prenosa intelektualne lastnine (npr. pravica patenta, modela, blagovne znamke, uporabnega modela in avtorske pravice) kupcu v obsegu, potrebnem za prosto uporabo pogodbenega materiala in/ali storitve. S takšnim plačilom kupec prejme avtorske pravice ali neizključno, brezplačno licenco za ves material ali storitev dobavitelja vključno z vsemi načrti, risbami, skicami, inženirstvom in osnovnim dizajnom. Ta pravila se uporabljajo zlasti za avtorske pravice, patente, uporabne modele, blagovne znamke, strokovno znanje in druge pravice industrijske in intelektualne lastnine, ki jih dobavitelj uporablja med izvedbo ali jih kupec potrebuje za uporabo blaga ali storitev. Dobavitelj je odgovoren za to, da zagotovi, da pravice intelektualne lastnine tretjih oseb niso kršene, v primeru kršitve pa zavaruje podjetje in mu ne povzroči škode.
Pogodbeni stranki sta dolžni varovati poslovne skrivnosti druge pogodbene stranke, s katerimi se seznanita v povezavi z izpolnjevanjem svojih dolžnosti, ki izhajajo iz poslovnega odnosa skladno s temi splošnimi pogoji poslovanja, ter teh poslovnih skrivnosti ne smeta razkrivati nepooblaščenim tretjim strankam.
Poslovne skrivnosti vključujejo vse dokumente in podatke, ki se nanašajo na pravni posel ter poslovne odnose pogodbenih strank.
Pogodbeni stranki se izrecno zavezujeta, da bosta zaposlene, ki imajo dostop do vsebine tega razmerja in sodelujejo pri njegovem izvajanju v okviru svojega položaja, poučili o dolžnosti varovanja poslovnih skrivnosti.
Dobavitelj izjavlja, da je njegovo področje varovanja osebnih podatkov urejeno skladno z veljavno zakonodajo. Kupec se obvezuje k varovanju vseh osebnih podatkov, ki bodo uporabljeni izključno v namen nakupa blaga oziroma naročila storitev.
Dolžnost varovanja poslovnih skrivnosti in osebnih podatkov ne preneha niti po prenehanju poslovnega odnosa pogodbenih strank.
V primeru kršitve obveze o varovanju poslovne skrivnosti in osebnih podatkov pogodbena stranka jamči za škodo, ki bi nastala drugi pogodbeni stranki, in se zavezuje, da bo materialno in kazensko odgovarjala za vso povzročeno škodo.
Dobavitelj se obvezuje, da bo v času izvrševanja naročila/pogodbe, ki ga/jo bo izvrševal na območju DepoLinka, ravnal skladno s predpisi o varnosti in zdravju pri delu, protipožarne varnosti in ostalimi internimi predpisi DepoLink d.o.o..
V primeru povzročitve nesreče oz. onesnaženja okolja bo za preprečevanje širjenja in odpravo posledic poskrbel DepoLink, povzročitelj pa je dolžan DepoLinku povrniti stroške. Dobavitelj, ki izvaja storitve na področju DepoLinka, je dolžan poskrbeti za iznos odpadkov, ki nastanejo pri izvedbi storitev. Prepovedano je odlaganje odpadkov v zabojnike v lasti DepoLink d.o.o., razen v primerih, ko je to s pogodbo drugače urejeno oz. ima dobavitelj sklenjeno pogodbo z družbo, ki upravlja z odpadki.
Dobavitelj je obenem dolžan dostaviti vso zakonsko zahtevano dokumentacijo (npr. dovoljenje za odvoz oz. odlaganje odpadkov), tudi če ga kupec za to ni posebej pozval.
Dobavitelj lahko odstopi od naročila samo na osnovi predhodnega pisnega soglasja kupca. Dobavitelj je dolžan v primeru, da odstopi od pogodbe pred ali med izvedbo naročenih storitev oziroma dobave blaga, plačati kupcu razliko v ceni, nastalo po pridobitvi novega dobavitelja, kakor tudi vso nastalo škodo in izgubljeni dobiček. Kupec lahko odstopi od naročila/pogodbe brez odpovednega roka v naslednjih primerih:
Kupec lahko odstopi od pogodbe tudi v primeru, da izve, da je dobavitelj:
Vse zgoraj, v prejšnjem odstavku, navedeno velja tudi v primeru, ko se okoliščine oz. ravnanja dobavitelja nanašajo na njegove člane upravljanja ali nadzora oz. korporativne upravičence (npr. družbenike), ki lahko vplivajo na odločitve in delovanje dobavitelja.
Izjavo o odpovedi oz. odstopu je potrebno podati s priporočeno poštno pošiljko in začne veljati z dnem vročitve nasprotni pogodbeni strani, v primeru nezmožnosti vročitve pa z dnem prvega poskusa neuspele vročitve priporočene pošiljke.
V primeru prenehanja pogodbe/naročila iz kakršnegakoli razloga ostanejo v veljavi vse pravice in obveznosti pogodbenih strank, pridobljene ali nastale v času njegove veljavnosti, v kolikor pogodba ali splošni nabavni pogoji poslovanja ne določajo drugače.
Dobavitelj je dolžan spoštovati visoko stopnjo integritete na vseh področjih poslovanja. Izsiljevanje, netransparentnost, korupcija in ostala neetična ravnanja so prepovedana in se jih prijavi pooblaščencu za korporativno integriteto pri kupcu.
Prav tako se ne sme posredno ne neposredno podarjati, obljubljati, sprejemati ali zahtevati kakih daril, koristi, storitev ali česa podobnega, ki so namenjena temu, da se vpliva na neodvisnost zaposlenih pri kupcu pri sklepanju pravnih poslov.
Kupec in dobavitelj pri njunem medsebojnem sodelovanju dosledno spoštujeta ničelno stopnjo tolerance do korupcije. Za vsak pravni posel, ki ga kupec sklene z dobaviteljem, ne glede ali gre za posel preko naročilnice, njene dopolnitve oz. spremembe ali pogodbe, je sestavni del pravnega posla naslednja protikorupcijska klavzula:
»Pogodbeni stranki potrjujeta, da sta seznanjeni in se zavedata dejstva, da je predmetna pogodba nična, če je ali bo v katerikoli fazi sklepanja ali izvajanja te pogodbe kdo v imenu ali na račun dobavitelja predstavniku ali posredniku kupca obljubil, ponudil ali dal kakšno nedovoljeno korist za pridobitev posla po tej pogodbi, za sklenitev posla pod ugodnejšimi pogoji, za opustitev dolžnega nadzora nad izvajanjem pogodbenih obveznosti ali za drugo ravnanje ali opustitev, s katerim je ali bo kupcu povzročena škoda ali pa je ali bo omogočena pridobitev nedovoljene koristi predstavniku ali posredniku kupca in/ali dobavitelja ali njegovemu predstavniku, zastopniku ali posredniku.«
DepoLink se je zavezal h kodeksu ravnanja, ki temelji na globalnem dogovoru Združenih narodov (www.unglobalcompact.org). Dobavitelj se s tem zavezuje h kodeksu ravnanja kupca:
V primeru neizpolnjevanja navedenih obveznosti ima kupec pravico, da zavrne pisno povabilo k pogovoru o takšnem dejanskem ali domnevnem neizpolnjevanju v razumnem časovnem obdobju ali če med pogovorom ni bilo možno sprejet ustreznih ukrepov in rokov za izboljšanj na strani dobavitelja. Kupec ima prav tako pravico, da po lastni presoji dobavitelja uvrsti na Seznam gospodarskih subjektov, s katerimi ni dovoljeno poslovati, za vsako nadaljnje sodelovanje.
Dobavitelj ima pravico do podaljšanja rokov za dobavo blaga oziroma storitev v primeru okoliščin, ki pomenijo višjo silo. Višja sila so izredne, nepremagljive in nepredvidljive okoliščine, ki jih ni bilo mogoče predvideti, se jim izogniti ali jih odvrniti in nastopijo po sklenitvi pravnega posla ter so zunaj volje ali sfere pogodbenih strank.
Dobavitelj mora v okviru objektivnih možnosti dobaviti blago oziroma storitev kupcu ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile. O nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata pogodbeni stranki nemudoma medsebojno obvestiti in dogovoriti o nadaljnjem izvajanju pravnega posla. Če za eno pogodbeno stranko nastopi nezmožnost izpolnjevanja obveznosti zaradi dogodka višje sile, pa o tem ne obvesti druge stranke, izgubi pravico, da bi uporabila višjo silo kot utemeljitev, opravičilo ali podlago za uveljavljanje drugih pravic, ki bi jih sicer imela zaradi dogodka višje sile.
Vse morebitne spore bosta kupec in dobavitelj reševala sporazumno. V kolikor do sporazuma ne pride, bo spore reševalo stvarno pristojno sodišče v Kopru. Za vse sodne postopke med kupcem in dobaviteljem veljajo izključno zakoni Republike Slovenije.
Splošni nabavni pogoji veljajo za nedoločen čas oziroma do uveljavitve novih oziroma spremenjenih splošnih pogojev poslovanja.
Kupec si pridržuje pravico do spremembe določil teh splošnih pogojev poslovanja.
Če bi katerokoli posamezno določilo teh splošnih pogojev postalo ali se izkazalo za delno ali v celoti neveljavno ali neizvršljivo, to ne vpliva na veljavnost ali izvršljivost preostalih določil teh splošnih pogojev.
O nameravani spremembi teh poslovnih pogojev oziroma uveljavitvi novih splošnih pogojev bo kupec obvestil dobavitelja.
Ob napovedani oz. objavljeni uveljavitvi novih ali spremenjenih splošnih pogojev lahko dobavitelj odpove veljaven pravni posel tako, da poda pisno izjavo o odpovedi pred predvideno uveljavitvijo novih oziroma spremenjenih splošnih pogojev, z odpovednim rokom devetdeset (90) dni.
Kupca in dobavitelja vežejo samo tiste obveznosti, ki so navedene v teh splošnih pogojih oziroma so med njima pisno dogovorjene, in tiste določbe Obligacijskega zakonika, drugih zakonov in predpisov, ki so kogentne narave.
Vsaka pogodbena stranka je dolžna spremembo podatkov glede sedeža družbe ali morebitnih drugih podatkov v pisni obliki nemudoma sporočiti drugi pogodbeni stranki.
Za razlago in presojo vseh določb teh splošnih pogojev, kakor tudi za urejanje razmerij iz vseh pravnih poslov, ki iz njih izhajajo, se uporablja pravo Republike Slovenije. Uporaba določb Konvencije Združenih narodov o mednarodni prodaji blaga (CISG) je s temi splošnimi pogoji poslovanja izrecno izključena.
Ti splošni nabavni pogoji poslovanja so lahko zapisani v več jezikih. V primeru nejasnosti ali neskladnosti vedno prevlada slovenski jezik.
Ti splošni nabavni pogoji se objavijo na spletni strani DepoLink d.o.o. in veljajo od 20.01.2023 dalje.